Ministrica za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo Naida Hota-Muminović na svečanosti u Sarajevu danas je dodijelila stipendije talentovanim/nadarenim učenicima i učenicima koji se obrazuju za deficitarna zanimanja. Za tu namjenu, Ministarstvo za odgoj i obrazovanje ove godine je osiguralo 550.300 KM.
Ministarstvo će učenicima prvog razreda srednje škole koji su u svom dosadašnjem školovanju ostvarili značajne rezultate na domaćim i međunarodnim takmičenjima, dodijeliti stipendije u iznosu od pojedinačno 2.800 KM. Ove godine, stipendije će dobiti pet učenika Druge gimnazija. Kako poručuju iz Ministarstva, na ovaj način žele iskazati priznanje učenicima za njihova postignuća, trud i naporan rad, ali i vjerovanje da će oni biti inspiracija svojim vršnjacima da vjeruju u sebe, svoje sposobnosti i razviju svoje potencijale.
“Također, svjesni smo da obrazovanje učenika za deficitarna zanimanja u konačnici doprinosi strateškom upravljanju privrednim razvojem Kantona Sarajevo. Opredjeljenje Ministarstva da stipendira učenike koji se obrazuju za deficitarna zanimanja, osigurat će afirmaciju srednjeg stručnog obrazovanja, kao i veći interes i opredijeljenost učenika za obrazovanje za deficitarna zanimanja. Stoga i ove godine Ministarstvo dodjeljuje učenicima srednjih stručnih škola koji se obrazuju za deficitarna zanimanja 346 stipendija u iznosu od pojedinačno 1.550 KM. Stipendije će dobiti 113 učenika prvog razreda, 117 učenika drugog razreda i 116 učenika trećeg razreda”, objasnila je ministrica Hota-Muminović.
Obraćajući se đacima, njihovim profesorima i roditeljima, ministrica Hota-Muminović je naglasila da se Ministarstvo, odnosno obrazovna zajednica hvata u koštac sa svim izazovima i rješava ih, ulažući maksimalne napore kako bi mladi ljudi odabrali svoj najbolji put.
“Vjerujemo da se samo posvećenim radom možemo nadati da ćemo živjeti u dobrom, zdravom društvu i državi u kojoj je prisutna vladavina prava”, navela je ministrica Hota-Muminović.
U tom kontekstu, navela je neka od postignuća Ministarstva u protekle tri godine. Između ostalih, pomenula je ulaganje više od 80 miliona KM u školsku infrastrukturu, primjere dobre prakse iz reforme općeobrazovnih predmeta, primjere učeničkog standarda u vidu besplatnog prijevoza, besplatnih udžbenika u osnovnim školama….
Stipendije su dobili učenici Elektrotehničke škole za energetiku, Srednje škole metalskih zanimanja, Srednjoškolskog centra Hadžići, Srednje škole poljoprivrede, prehrane, veterine i uslužnih djelatnosti, Željezničkog školskog centra, Srednje građevinsko-geodetske škole, Srednje škole za okoliš i drvni dizajn, Srednje škole za tekstil, kožu i dizajn, Srednje škole za saobraćaj i komunikacije, Srednjoškolskog centra Vogošća, Srednjoškolskog centra „Nedžad Ibrišimović“ Ilijaš, Centra za slušnu i govornu rehabilitaciju i Škole za srednje stručno obrazovanje i radno osposobljavanje.
Deficitarna zanimanja za koja će biti dodijeljene stipendije učenicima prvog, drugog i trećeg razreda srednjih stručnih škola su: elektroenergetičar, elektromehaničar, elektroinstalater, instalater centralnog grijanja, operater na CNC mašinama, stolar CNC operater, obrađivač materijala na CNC mašinama, automehatroničar, plinski i vodoinstalater, zavarivač, stolar, bravar, mesar, prerađivač mlijeka, elektroničar telekomunikacija, saobraćajno-transportni operater, cvjećar-vrtlar, keramičar-podopolagač, moler-farbar, tapetar-dekorater, kuhar, rasadničar, autolimar, autolakirer, zavarivač/ bravar, krojač, knjigovezac, reklamni grafičar, pomoćni kuhar i pomoćni krojač.
Kako su danas poručili učenici, stipendije im mnogo znače, jer je ulaganje u obrazovanje najbolji korak ka njihovoj boljoj i sigurnijoj budućnosti. Prema njihovim riječima, na ovaj način dat im je vjetar u leđa i dodatna motivacija kako bi tokom školovanja ostvarili što bolje rezultate.
Informacija je preuzeta sa web stranice Vlade Kantona Sarajevo.