Poštovani roditelji, učenici i kolege, u prilogu vam prenosimo objavu ministrice obrazovanja Kantona Sarajevo.

Tekst:

Danas sam dobila slatki poklon iz radionice učenika i učenica Srednje škole poljoprivrede, prehrane, veterine i uslužnih djelatnosti.

Duboko vjerujem da obrazovanje ima veliku transformacijsku moć.

Novi zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi u Kantonu Sarajevo donosi jednu važnu promjenu: srednjoškolsko obrazovanje je do sada bilo obavezno dvije godine, a sa novim Zakonom obavezno je, i naravno besplatno, do sticanja diplome.

Prema OECD-u i istraživanjima Svjetske banke, obrazovanje direktno doprinosi ekonomskom rastu i produktivnosti:

OECD procjenjuje da povećanje prosječnog nivoa obrazovanja za jednu dodatnu godinu može povećati BDP za 5% do 12% tokom radnog vijeka osobe. Ovaj efekt je posebno izražen u razvijenim zemljama, gdje obrazovanje igra ključnu ulogu u unapređenju tehnoloških inovacija i ekonomskih performansi.

Podaci pokazuju da svaka dodatna godina školovanja može povećati prosječni godišnji prihod pojedinca.

OECD ističe da povećanje nivoa obrazovanja radne snage može povećati BDP po glavi stanovnika za oko 4-7% u dugoročnom periodu.

Izvor: Facebook