Dana 26.09.2023. godine učenici drugih razreda naše škole su posjetili Memorijalni centar Srebrenica – Potočari, u organizaciji Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo.

Tom prilikom su obišli kompleks mezarja, prisustvovali historijskom času, gdje j se govorilo o položaju Srebrenice i okolnih naselja tokom ratnih dejstava 1992/1995. godina, sa posebnim akcentom na zbivanja u mjesecu julu 1992. godine.

Nakon historijskog časa učenici su obišli izložbu postavljenu u nekadašnjoj fabrici akumulatora na kojoj su izloženi predmeti koji su korišteni za vrijeme opsade Srebrenice, kao i lični predmeti pronađeni u masovnim grobnicama koje su otkrivene na tom prostoru.

Na kraju su pogledali i dokumentarni film, svjedoćenje preživjelih učesnika nakon pada Srebrenice.

Na kraju smo vožnjom autobusom prošli i kroz Srebrenicu, kako bi učenici bolje shvatili o kojem prostoru je riječ, kao i geografskom položaju gdje je počinjen genocid nad Bošnjačkim narodom.

Muminović-Karić Elvira