Prerađivač mlijeka

Zanimanje: Prerađivač mlijeka
Obrazovni profil-zanimanje: Prerađivač mlijeka -treći (III/1) stepen

Kratak opis zanimanja

Mljekar se bavi preuzimanjem, preradom mlijeka i mliječnih proizvoda, pakovanjem, skladištenjem i prodajom datih proizvoda. Nakon zavšenog trogodišnjeg ciklusa obrazovanja učenici su kompetentni za samostalno obavljanje širokog spektra radnih zadataka iz oblasti mljekarske industrije.

Učenici postižu znanja i vještine za:

1. obavljanje radnih zadataka u mljekarskoj industriji i
  2. samostalno pokretanje vlastite proizvodnje u sektoru mljekarstva

Nastavni proces

Nastavni proces se odvija prema modularnom sistemu koncipiranom u okviru EU VET programa, čime se osigurava postizanje zavidnog nivoa kompetentnosti učenika i povećava se njihova konkurentnost na tržištu rada

Cilj je uvođenje metoda u čijem fokusu je učenik, a integracija općeobrazovne, stručnoteorijske i praktične nastave rezultira većom motivacijom i formiranje osoba kompetentnih za buduća zanimanja.

Praktična nastava

Kompletnost obrazovanja i obuke učenika, ostvaruje se u školskim radionicama, laboratoriji i privrednom sektoru mljekarske industrije u kojima učenici imaju priliku da se u praktičnom smislu upoznaju sa svim činjenicama koje uče na teorijskoj nastavi.

1. Školska radionica za preradu mlijeka
  2. Školska laboratorija i
  3. Privredni sektor mljekarske industrije

Stručne kompetencije